MONTAJ ÖNCESİ HAZIRLIKLARI

1) Toprak Analizi için Basit Yöntem (Toprak Islakken)
Tınlı Toprak; Sıkılıp bırakıldığında dağılır.
Killi Toprak; Sıkılıp bırakıldığında dağılmaz.
Kumlu Toprak; Sıkılıp bırakıldığında dağılmaz.

Toprak Tipi Durum/Sonuç Yapılacak İşlem
Killi Toprak Kötü Drenaj/ Organik Malzeme(Ufak Taneli) Bitki Kökü Hava Alamaz gelişemez İlave Edilmeli Kumlu Toprak Su Tutmaz/ Organik Malzeme
(İri Taneli) Bitki Susuz Kalır İlave Edilmeli Tınlı Toprak İyi Drenaj/(İri+Ufak Taneli) Gerekli Suyu tutar Fazlasını bırakır

2) Toprak Tipine göre Yapılacak İşlemler
Toprak yeterli besleyici özelliğe sahip değilse bitkisel toprak takviyesi, drenajı yetersiz ise kaba kum ve torf ilave yapılmalıdır. Bahçenizin üst tabaka toprağı aşırı killi veya kireçli ise en üstten 10-15cm kazıtıp kaldırınız ve dışarı naklediniz. Boşalan toprağın yerine zemin sıkıştırıldıktan sonra 10-15cm yeni ve verimli toprak doldurunuz.

3) Alt Yapı Sistemlerinin Kurulması
Drenaj sistemi; Yüzeysel akışla alandan uzaklaşamayan fazla suyun toprak altında drene edilmesi için kurulan sistemdir.
Sulama Sistemi; Çim alanların yağmurlama şeklinde sulanması için kurulan en ideal sistemdir.

4) Toprak Hazırlığı
Bahçenizin sağlıklı olması için, Hazır çim döşemeden önce bahçenizi 10-15cm derinliğe kadar işlenip karıştırınız. Yabancı otları ve taşları toplayıp zemini tırmık ile düzeltilerek ve ufak bir silindir ile sıkıştırılarak alan tesviyesinin düz olması sağlanmalıdır.
Bahçenizde, yağmur ve sulama sonrası su birikmemesi için eğimleri suyun akacağı yönlere doğru ve temellerden uzaklaşacak şekilde veriniz. Eğer su birikintileri fazla ise drenaj sistemi kurulmalıdır.
Toprak tesviyesi yapınız ve hazır çimin döşenebileceği düz bir yüzey oluşturunuz.
Çim döşenecek alanı sulayıp dinlendiriniz. Böylece bahçe toprağınız daha iyi oturacak ve çim döşenecek alan daha sağlıklı olacaktır.
Öncelikle toprak seviyesinin bitki yetişmesi için uygun derinlikte (10 – 15 cm) olması istenir. işlenmiş olmalı, yabancı ot ve taşlar temizlenmelidir.

5) Çim Başlangıç Gübresi Kullanımı
* Uygulanan çimin sağlıklı yaprak yoğunluğunu koruması ve kısa köklerinin kısa sürede toprağa tutunması için topraktan yeteri kadar alamayacağı bitki besin elementlerini alması için taban gübresi kullanmak büyük önem taşır.
*Bio Smart 8-18-18 gübresi montajdan 2 – 3 gün önce 8 – 10 cm kalınlığındaki alt kapak toprağına veya montaj esnasında serpme yöntemi ile kullanılabilir.

Hazır Çim Montajı

 1. Hazır çim size ulaştığı anda döşemeye başlayınız.
 2. Hazır çim döşediğiniz alanı 30 dakika içinde sulamaya başlayınız.
 3. Hazır çim canlıdır ve sağlıklı yaşayabilmesi için toprakla temas ve neme ihtiyacı vardır.
 4. Sıcak havalarda yere serilmemiş çimleri korumak için gölgede veya hava geçiren bir örtü altında
 5. bekletiniz. Örtü olarak hava geçirmeyen naylon kullanmayınız
 6. Hazır çim montajına bahçenin en uzun kenarından başlayınız.
 7. Ruloların uçlarını ve kenarlarını kaldırıp sıkıştırdıktan sonra yere basınız. Rulolar arasında boşluk kalmamasına ve döşenen ruloların üst üste binmemesine dikkat ediniz.
 8. Ruloları duvar örgüsü şeklinde döşeyiniz.
 9. Köşelerde ve kısa kenarlarda keskin bir bıçak ile yerleştirme yapınız.
 10. Döşeme sırasında köşelerde ve kenarlarda küçük parçalar bırakmamaya özen gösteriniz çünkü küçük parçalar nem tutamayacağı için kuruyacaktır.
  Meyilli yerlerde, ruloları eğimin dik yönüne monte ediniz.
 11. Döşeme sırasında veya sulamadan hemen sonra, yeni döşenen ruloların kaymasını ve hava boşlukları oluşmasını engellemek için üzerlerinde yürümeyiniz.
 12. Çim montajından sonra, bütün bahçeye silindir uygulayınız. Böylece çim/toprak temasını iyileştirmiş olursunuz ve hava boşlukları oluşmasını engellersiniz.